Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2012

Utracona Karin Fossum

Obraz
Dziś chcę Wam przedstawić książkę norweskiej autorki Karin Fossum. Jest to kryminał pt. Utracona. W małym miasteczku mieszka mężczyzna , w średnim wieku. Jest miłym , spokojnym człowiekiem, ale trochę mało rozgarniętym intelektualnie, nieśmiałym, samotnym . Pewnego dnia wyrusza w podróż do Indii, by tam znaleźć sobie żonę . Dalej nie chcę zdradzać fabuły, bo to nie fair w przypadku kryminałów. Książka napisana ciekawym językiem, więc dobrze się ją czyta. Pokazana jest prowincjonalna społeczność , ludzi, którzy wolą ukrywać straszną prawdę , niż źle mówić o sąsiadach. Postać głównego bohatera wydaje mi się dość płaska. Brak mi ukazania głębi jego uczuć, relacji z najbliższymi. Autorka trochę za bardzo prześlizguje się po emocjach bohatera, bardziej skupiając się na akcji. Może to celowy zabieg, żeby podkreślić jego nieporadnośc w relacjach z ludźmi. Ciekawe jest zakończenie. Mam wrażenie ,że policja ujmuje sprawcę , a na ostatniej stronie jest drobna wskazówka, że mordercą jest kto…

Fabryka Muchołapek Andrzej Bart

Obraz
Następną książkę , którą chce polecić jest "Fabryka muchołapek" Andrzeja Barta.
Książka dotyka problemu łódzkiego getta żydowskiego w czasie II wojny światowej. Napisana jest bardzo ciekawie pod względem formy.
W opowieści mieszają się dwa światy- rzeczywisty i świat duchów, Żydów wymordowanych w getcie. Nieżyjący bohaterowie tamtych wydarzeń spotykają się na procesie sądowym dyrektora getta- Chaima Rumkowskiego. Powoływani są świadkowie oskarżenia i obrony, opowiadają wstrząsające wspomnienia z historii getta.
Proces ten można odbierać jako sąd ostateczny, jako próbę osądzenia tej kontrowersyjnej postaci, jaką był Rumkowski.Autor próbuje znaleźć chociaż ślad pozytywnych elementów w jego zbrodniczej działalności.
Można powiedzieć , że temat holokaustu, nikogo już nie zaskakuje. Umiejscowienie akcji w nierzeczywistym świecie zmarłych nadaje jednak tej opowieści jeszcze bardziej wstrząsający charakter.

Haruki Murakami "Po zmierzchu"

Obraz
Pisarz ,którego chcę dziś polecić to Japończyk Haruki Murakami. Ostatnio przeczytałam jego książkę pt. Po zmierzchu. Pozycja ta wpisuje się w styl jego książek. Murakami tworzy swoisty klimat, trochę " nie z tej ziemi". Jeżeli ktoś lubi taki rodzaj przeżyć , to książki tego pisarza są prawdziwą ucztą. Można dać się poprowadzić przez dziwny świat bohaterów Murakami. Świat ludzi zagubionych we własnych uczuciach, nieco wyalienowanych. Świat , w którym czas płynie inaczej, a rzeczywistość zakrzywia się.
Przedstawię cytat z książki "Po zmierzchu",który moim zdaniem obrazuje nastrój większości jego powieści. Po tym fragmencie musi zapaść już tylko cisza..

"Między północą a porą kiedy niebo blednie , otwierają się gdzieś sekretne drzwi. Prowadzą do miejsca, w którym nasze zasady nie mają żadnej mocy. Nikt nie może przewidzieć gdzie i kiedy ta przepaść kogoś pochłonie, kiedy i gdzie go wypluje..."