piątek, 28 grudnia 2012

Boże Narodzenie w Górach Świętokrzyskich


św. Katarzyna - rzeźba stoi obok klasztoru
domek , w którym mieszkaliśmy
Już po raz drugi Święta spędziłam z rodziną w górach, dokładnie w Świętej Katarzynie, u stóp Łysicy. Wynajęliśmy domek, wyposażony tak dobrze , że mogłam bez problemu przygotować  wigilijną kolację.Dla ludzi z dużego miasta Święta w małej wsi to niezapomniane przeżycie. Bez zgiełku, reklam i pośpiechu.
Do szczęścia brakowało nam trochę więcej śniegu i zdrowia , bo mąż był mocno przeziębiony.

W Wigilie było mglisto, co odbiło się na jakości zdjęć.

Pierwszy klasztor oo. Bernardynów  ku czci Trójcy Świętej i św. Katarzyny powstał na tym miejscu w XV w. Legendarną figurkę świętej miał na te tereny sprowadzić z Ziemi Świętej rycerz Władysława Jagiełły. Siostry Bernardynki sprowadziły się tu w 1815 r.
klasztor ss. Bernardynek w Świętej Katarzynie
wnętrze klasztoru ss. Bernardynek
piękno przydrożnych kapliczek
 A oto wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego                                 

i szlak na Łysicę

kapliczka św. Franciszka - przy szlaku na Łysicę
źródełko św. Franciszka - obok kapliczki , powstało z łez wylanych w wyniku nieszczęśliwej miłości
źródełko i moja córka - mgła dodawała magii temu miejscu
ruiny XIV- wiecznego zamku w pobliskim Bodzentynie

otoczenie ruin zamku- zrobiłam fotkę , bo też wyglądały
jak ...zabytek
Święty Krzyż - klasztor oo. Oblatów na Łysej Górze - widok od strony Drogi Królewskiej
Święty Krzyż - widok od strony głównego wejścia

stajenka na Świętym Krzyżu

ołtarz główny na Świętym Krzyżu

Relikwia Świętego Krzyża- podarowana przez Emeryka, syna św. Stefana Benedyktynom , którzy wówczas zajmowali klasztor na Łysej Górze.
Freski w krużgankach klasztoru .


XVII - wieczne  drewniane drzwi do kaplicy Oleśnickich, w której przechowywana jest relikwia - fragment drzewa z krzyża Chrystusa

Schodząc drogą od klasztoru w stronę parkingu , trzeba koniecznie zajrzeć na punkt widokowy. Latem można tam podziwiać gołoborza, zimą wszystko jest zasypane śniegiem. Po drodze mija się wał kultowy - miejsce pogańskiego kultu bogów
Łada, Boda i Leli.

Widok na gołoborza obsypane śniegiem , w dole panorama wsi świętokrzyskich.
Góry Świętokrzyskie to świetny rejon Polski dla miłośników ruin zamków, tropicieli średniowiecznych legend i historii z czarownicami w tle.
3 komentarze:

 1. Ave, Montana de Katharina!
  Piękne miejsce i piękny czas:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie tam i rozumiem dokładnie, co masz na myśli, kiedy mówisz o innym przeżywaniu świąt przy zmianie scenerii i miejsca pobytu. Kiedyś przebywałam w Zieleńcu podczas Wielkanocy, na nartach, jaja swięcliśmy w kapliczce, która tam stoi na środku stoku (przynajmniej stała, nawet były legendy, że nie raz narciarz pod sam ołtarz wjeżdżał), było tak inaczej, że aż nierealnie. Nie wyobrażam sobie wyjazdu na święta gdzie indziej, ale może dlatego, że nigdy nie mieszkałam w wielkim mieści, w innym przypadku, może też bym uciekała?

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przyjdzie taki rok , że będę wolała spędzić Święta w domu, bo to też ma swoje zalety. Najbardziej z tych wyjazdów cieszy się moja córka, ona uwielbia rodzinne wyjazdy.

  OdpowiedzUsuń

"Koniec samotności" Benedict Wells

Święto Trzech Króli, cisza za oknem, sklepy zamknięte - lubię takie soboty. W Łodzi pogoda wiosenna, świetna na spacer z psem😊 Książka, ...